השאר פרטים לייעוץ אישי

חישוב נקודות זיכוי לעצמאים, החזר מס

נקודות זיכוי הינן "הנחות" ממס הכנסה שניתנו ליחידים שחייבים במס הכנסה.

כל תושב בישראל מקבל נקודות זיכוי, כמות הנקודות זיכוי שיקבל התושב נקבעים על פי פרמטרים אישיים שנקבעו על ידי הממשלה ושמשתנים מתושב לתושב. מנגנון הזיכויים בישראל כולל זיכויים מכמה סוגים כגון נקודות זיכוי, זיכוי בגין תרומות, יישובי פיתוח, קופות גמל ועוד'.

המטרה של מנגנון הזיכויים היא להקטין את המס התאורטי עד למינימום שהוא אפס אך לא מעבר לכך.

בשנת 2014 נקודת זיכוי אחת שווה ל 218 ₪ בחודש ( 2,616 ₪ בשנה). בכל שנת מס כל אדם בודק אילו מקרים חלים לגביו בשנת המס ומסכם את סכום הנקודות מכל אותם מקרים (בהחלט יתכן שעל אדם אחד יחולו בשנת בשנת המס מספר מקרים בו זמנית), כמות נקודות הזיכוי כפול 2,616 ₪ יתנו את סך ההנחה במס ההכנסה.

כל תושב ישראל מקבל נקודות זיכוי בסיסיות של 2.25 ששוות יחד 5,886 ₪ בשנה (2.25 * 2,616), כלומר, עד משכורת שנתית של 58,860 ₪ הנישום לא ישלם מס הכנסה בפועל.

כאשר אדם זכאי לנקודת זיכוי אפילו יום אחד בשנה, הוא מקבל את השנתי של הנקודה.

להלן רשימה של הזכאים לנקודות זיכוי:

תושב ישראל

מי שנחשב כתושב ישראל זכאי ל 2.25 נקודות זיכוי כאשר 2 מהן על עצם היותו תושב ישראל ו 0.25 בגין נסיעות למקום העבודה (בפועל כולם מקבלים 2.25 נקודות זיכוי, גם כאלה שעובדים מהבית וגם מי שאינו תושב ישראל בתנאי שהוא שוהה כדין בישראל ומחזיק באישור העסקה בישראל מתן נקודת הזיכוי היא באופן יחסי לתקופת שהותו בישראל כדין).

אישה

כל אישה זכאית ל 1/2 נקודות זיכוי עצם היותה אישה. בין אם היא תושבת ישראל ובין לא.

נוער

נער או נערה שעובדים וגילם בין 16 ל-18 שנים או שיש לאדם בן זוג בגיל זה , זכאים ל 1 נקודות זיכוי (נערה בגיל 17 שנשואה לגבר בן 30 יכולה להעביר לו את נקודת הזיכוי).

חיילים

מי ששירת שירות חובה בצה"ל או עשה שירות לאומי במשך 12 חודשים לפחות זכאי לנקודות זיכוי כלהלן במשך 3 שנים מרגע שחרורו מהשירות:

1/6 נקודות זיכוי לחודש אם שירת שירות חובה במשך: גבר- לפחות 23 חודשים מלאים. אשה- לפחות 22 חודשים מלאים.

1/12 נקודות זיכוי לחודש אם שירת בשירות חובה פחות מ: גבר- 23 חודשים מלאים.

אישה – 22 חודשים מלאים

למסיימי תואר אקדמי

כל אדם שסיים את לימודיו האקדמאים במוסד להשכלה גבוהה בישראל בשנת 2014 או בשנת 2015 זכאי ל 1 נקודות זיכוי למשך שנה אחת למי שסיים תואר ראשון, 1/2 נקודות זיכוי למי שסיים תואר שני למשך שנה. כל זאת בשנה שאחרי סיום לימודיו או בשנה שלאחרי- וזאת על פי בחירתו.

מי שסיים את לימודיו בין השנים- 2007 כולל ועד שנת 2014 זכאי ל 1 נקודות זיכוי למשך 3 שנים החל מהשנה שאחרי שנת סיום לימודיו.

מי שסיים את לימודיו בין השנים 2012 כולל עד לשנת 2014 בתואר שנדרשת בו התמחות (כגון עורך דין או רואה חשבון) זכאי לדחות את נקודת הזיכוי שהוא זכאי לה עד לסיום התמחותו, בתנאי שהתחיל את התמחותו בשנת המס שלאחר השנה בה סיים את התואר.

תואר ברפואה – בעלי תארים לרפואה או רפואת שיניים ייהנו מאותם הכללים שמתוארים לגבי מסיימי תואר בנוסף, יקבלו 1/2 נקודות זיכוי בשנה שלאחר השנה שבה קיבלו נקודת זיכוי אחת כאמור.

לימודי מקצוע – אדם שלמד לימודי מקצוע שאינם תואר אקדמאי, יקבל 1/2 נקודות זיכוי בשנה שלאחר לימודיו או בשנה שאחריה על פי בחירתו.

עולה חדש

כל עולה חדש זכאי לנקודות זיכוי נוספות למשך 42 חודשים (3.5 שנים) מיום עלייתו לישראל:

  • 1/4 נקודות זיכוי לחודש – עבור 18 החודשים הראשונים מאז העלייה.
  • 1/6 נקודות זיכוי לחודש – עבור 12 החודשים שלאחר 18 החודשים הראשונים.
  • 1/12 נקודות זיכוי לחודש – עבור 12 החודשים האחרונים.

קיימת אפשרות להקפיא את הזכאות במקרים של גיוס לצה"ל, לימודים במוסד אקדמאי מוכר או עזיבת הארץ לתקופה של בין חצי שנה לבין שלוש שנים.

ילדים בעלי מוגבלויות רפואיות

יינתנו 2 נקודות זיכוי להורה שיש לו בשנת המס ילד משותק, עיוור, מפגר או ילד שסובל מלקות למידה של קשב וריכוז ADD ו/או היפראקטיביות.

מקרים נוספים של זכאים לנקודות זיכוי:

אישה בעלת ילדים

אישה נשואה זכאית ל 1 נקודות זיכוי בגין כל אחד מילדיה שטרם מלאו להם 18 שנים בשנת המס.

בשנת הלידה של הילד או במידה ומלאו לילד 18 שנים בשנת המס זכאית האישה ל 1/2 נקודות זיכוי בלבד.

בנוסף, החל משנת 2012, זכאית כל אישה ל 1 נקודות זיכוי נוספים בגין כל אחד מילדיה החל מהשנה שאחרי שנת לידתם ועד לשנת המס בה מלאו להם 5 שנים.

אב לילד שטרם מלאו לו 4 שנים

החל משנת 2012 אב לילד שטרם מלאו לו 4 שנים בשנת מס זכאי לנקודות זיכוי כמפורט:

בשנת הלידה 1 נקודות זיכוי.

בכל אחת משני השנים הבאות 2 נקודות זיכוי.

בשנה שמלאו לילד 3 שנים 1 נקודות זיכוי.

משפחה חד הורית

הורה שחי בנפרד והוא הורה יחיד בדומה לאשה נשואה זכאי לנקודות זיכוי בגין כל אחד מהילדים שנמצאים ברשותו ובנוסף לזאת הוא זכאי ל 1 נקודות זיכוי בגין היותו הורה יחיד או הורה שחי בנפרד.

הורה המשלם מזונות

הורה שמשלם מזונות לילדיו שאינם ברשותו זכאי ל 1 נקודות זיכוי.

הורה שנשוי בשנית ומשלם מזונות לבן זוגו לשעבר זכאי ל 1 נקודות זיכוי.

בן זוג שאין לו הכנסות

אדם שנשוי לבין זוג שלא קיימות לו הכנסות במהלך השנה והוא או בן זוגו הגיעו לגיל פרישה או שהוא או בן זוגו נכה 100% או עיוור זכאי ל 1 נקודות זיכוי נוספות.

 

הכותב הוא קליימן יונתן, רואה חשבון ושותף מייסד במשרד "זיידה ושות" – משרדנו הינו משרד רואה חשבון בתל אביב ואנו מתמחים ומובילים בפתיחת תיקים, הנהלת חשבונות וליווי לכל סוגי העסקים, החל מעסקים פטורים ומורשים ועד לחברות בע"מ.

 

לשאלות, קבלת ייעוץ או כל עזרה נוספת הנכם מוזמנים ליצור קשר:

לטלפון: 03-955-05-05

במייל: gilzajde@gmail.com

 

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ כלשהוא או תחליף לייעוץ כלשהוא ו/או המלצה כלשהיא והכותבים אינם נושאים באחריות ואינם מתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל המסתמך על הכתבה או הפרסום עושה זאת על אחריותו האישית בלבד ומתבקש להתקשר במישרין עם הגוף ששמו נקוב כתבה לקבלת מידע מפורט ועדכני.

צריך עזרה להגיע למטרה?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל